Pomander, aneb květinová koule

20.5.2018 | Svatba

Že se trendy vracejí, není vůbec žádná novinka . Nedávno jsem ve výloze obchodu narazila na ledvinku. Pamatujete? Když se na to zpětně podívám, to byl ale syntetický úlet. A stejné je to se vším, i s květinami. Co bylo moderní kdysi, to se opětně vrací do módy, pak to upadá a opětně se vrací – jako například pomander. Když jsem byla nedávno na školení v Londýně, zjistila jsem, že tam se už opětně některé trendy vracejí…

Mě osobně se pomander líbí, i když ne zcela jako kytice pro nevěstu, ale spíše jako ozdoba svatebního místa nebo obřadu, do ručičky pro děti nebo svědkyně. I květinová koule může být trendy a nemusí nutně působit usedle. Jen pozor, je zde velká spotřeba květin.

Pomander se dá vyrobit téměř z každé květiny, kterou máte k dispozici. Jen si musíte si dát pozor, abyste je neudělali šišaté nebo jinak tvarově nevyvážené. Výroba květinových koulí má svůj specifický postup – buď si koupíte již vyrobenou floristickou kouli, nebo si ji jednoduše vyřeřete z floristické hmoty na živé květiny, kterou necháte nasáknout vodou. Já někdy do vody přidávám živiny. Pak kouli zpevníte páskou a připevníte stuhu. Následuje „sázení“ květin do hmoty, které budou tvořit celkový tvar kytice. Pořád si pomander během práce kontrolujte, aby měl hezký kulatý tvar. A nezapomeňte, že pokud budete požívat jakoukoliv stuhu, musíte ji omotat celofánem, aby se neumazala nebo nenasákla vodou! To by se nevěstě asi nelíbilo.

TIP: Pokud budete používat na kouli hortenzii, rozřízněte její stonek na půl, aby se co nejvíce napila, než ji budete používat (viz obrázek níže)! Jinak vám hrozí, že na ni za chvíli nebude moc hezký pohled. A ještě jedna věc – nesahejte na květy při výrobě květinové koule, jinak budou mít  „modřiny“!

Ráda se nachávám inspirovat minulostí, kterou přetvářím k obrazu současnosti. A jak to máte vy? Jaký tvar kytice budete mít na svatbě vy?