Jak (ne)dodržet svatební harmonogram

23.7.2018 | Svatba

Svatební harmonogram – dobrý sluha, ale špatný pán.

Pokud si přejte mít všechny svatební hosty u všech naplánovaných aktivit, pořiďte si klec a tam je zamkněte. Anebo jim nakupte pagery a doufejte, že se po zapípání brzy objeví! Protože…jakmile jim dáte jen trošku volnosti, zmizí! A důvod? Zcela upřímně (a teď mě možná nebudete mít rádi), ne všichni hosté chtějí být u všeho…možná, že přišli na vaši svatbu jen ze zdvořilosti, možná už jsou jednoduše unaveni.

Proto zastávám názor, že dobrá selekce hostů je nad zlato. Nejen, že to ve výsledku ušetří spoustu peněz (viz článek http://kreativnimatka.cz/se-nezblaznit-ze-seznamu-hostu/), ale také vám to více méně zaručí to, že pozvaní hosté budou z vaší svatby upřímně nadšeni…a tudíž se budou chtít účastnit všech těch „akcí“ dobrovolně a rádi!

Naprosto souhlasím s tím, že harmonogram je prima věc. Nejen, že zabaví hosty před obřadem, ale také jim naznačí, že například odchod v 17h na pokoj nebude ta správná volba. Nepočítejte ale s tím, že bude do puntíku dodržen, protože:

  • venku je docela vedro, hosté před chvíli dojedli oběd (který začal o něco později, než bylo v plánu) a pokud byste krájeli dort v domluvenou chvíli, nikdo by jej nemusel chtít
  • pokud máte na svatbě 80 hostů, stává se, že přesuny a focení zaberou více času, než jste původně plánovali. Počítejte tedy s časovou rezervou.
  • nemyslete si (ani v to nedoufejte), že právě vaši hosté budou ukáznění a budou na daném místě v danou chvíli! Vy byste sice už chtěli rozkrojit dort, ale někde zmizela svědkyně, maminka nebo jiná blízká osoba, bez které to nebude ono…a vy (teď již s manželem) čekáte, čekáte a čekáte…
  • hosté se momentálně baví, tančí a užívají si ten váš den…prostě není vhodná chvíle na tu či onu naplánovanou akci

Jak z toho všeho vyklouznout? Mějte v harmonogramu doložku, že „změna programu je vyhrazena“.

Pokud dáte na starost hlídat harmonogram někomu blízkému, nezlobte se pak na něj nebo na ni, že na něco pozapomněli nebo vynechali. Protože právě oni by se měli na vaší svatbě bavit a ne hlídat váš plán dne.

A pokud si budete hlídat harmonogram sami (bez koordinátorky), nezapomeňte si dát do telefonu alarm, abyste na něco nezapomněli!

A ještě jedna rada na závěr. Nemějte v harmonogramu příliš mnoho detailů. Stačí pár bodů dne!

Přeji hodně štěstí s plánováním!