Letos jsem na Den matek rozdávala radost i já. A jaké květiny jsem pro tuto příležitost použila? Červené pivoňky, růžové mini kafariáty, plamének a růže. Jak se starat o pivoňku již víte z předešlého blogu. Dnes si povíme něco o karafiátu a proč jsem použila zrovna jeho.

 

Karafiát (latinsky Dianthus, nebo v angličtině běžně používané jméno Carnation) je jednou z nevíce prodávanou květinou na světě. Karafiát má více než 300 druhů a je kultivován více než 2000 let!

Dianthus je složen ze dvou řeckých slov: Dios (bůh) a anthos (květina). Proto se mu také říká květina bohů.

Věděli jste, že karafiát vám při správné péči vydrží 14 až 21 dní?

  • odstraňte všechny listy, které by byly pod vodou
  • při odstraňování listů dávejte pozor, stonky karafiátů jsou docela křehké a mohly by se polámat
  • pokud seřezáváte stonek do vázy, dělejte tak mezi „uzly“ co jsou na stonku
  • měňte vodu každé 2 až 3 dny

Karafiát se prodává celý rok, takže nevěsty, nebojte se a objednejte si u svého floristy kafafiáty. Možná, že se někomu bude zdát příliš obyčejný a nebo vám připomíná MDŽ za éry komunismu v čechách. Za sebe však mohu říci, že pokud je správně naaranžován (teď nemám na mysli jeden stonek karafiátu s asparagusem svázaný mašličkou) je velice krásný… a například tmavě červený znamená náklonnost a lásku.

A jaké další pozitiva tato květina nebízí? Finančně vás květinová výzdoba z karafiátů nezruinuje a vydrží vám ještě hodně dlouho i po veselce.

TIP: Když vezmete dva karafiáty a hlavičkami je zlehka otřete o sebe, krásně se rozvinou

Standartní karafiát znamená zbožnost a úctu a růžový karafiát, mimo jiné, představuje mateřskou lásku. Proto se objevil ve větší nebo menší míře ve všech mých aranžmá zhotovených pro maminky mých klientek.