Jak na rozpočet

29.1.2018 | Svatba

„Rozpočet je více než jen řada čísel na stránce; je to ztělesnění našich hodnot.“

                                                                                                            Barack Obama

 

Plánujete svatbu, ale nějak si nevíte rady, jak na rozpočet? Nebo se vám zdá, že peníze se začínají kutálet pryč a vy pomalu ztrácíte půdu pod nohama? Možná vám jen chybí troška pomoci – malého postrčení – a vy zase budete plavat v číslech jako ryba ve vodě.

Než si budeme povídat dál, odpovězte si na jednoduchou otázku „Co je pro mě ve svatební den nejdůležitější?“ Jsou to šaty? Květiny? Hostina nebo dobrý fotograf? Až budete znát odpověď, teprve pak začněte dávat rozpočet dohromady.

Na těch pár nejdůležitějších věcí si dejte stranou větší hromádku peněz. Bude se vám tak lépe plánovat a dodržovat rozpočet – a také vás to nebude lákat utratit na jiných položkách více, než je nezbytné (nebo nezbytně nutné). Dopřejte si pocit luxusu alespoň v něčem.

 

Jak na rozpočet jednoduše a hravě?

 

Budete potřebovat excel. Že s ním zrovna nejste kamarádka? Nevadí. Vše jsem pro vás připravila 🙂 Ušetříte čas, papír a spoustu práce. Doplnila jsem vzorečky, aby se vám vše krásně samo sčítalo a odčítalo. Napsala jsem za vás docela dlouhý seznam věcí, které budete na svatbě pravděpodobně mít nebo potřebovat (a nebo také ne a naopak je vymažete).

Po otevření excel tabulky na vás vykouknou tyto kolonky:

  • Máme/nemáme – tato kolonka slouží jako seznam všech věcí, které budete mít na svatbě
  • Počet kusů, nebo osob – to je asi jasné
  • Náš finanční limit – zde si vypište, kolik za jednotlivé položky chcete utratit
  • Aktuální cena – kolik to ve skutečnosti bude stát a nebo stálo

…a začněte vyplňovat jednotlivé položky. Nejen, že budete mít docela dobrý přehled co už máte a co ne, ale také uvidíte, zde se vaše očekávání setkávají s realitou (nebo také ne). Nechala jsem vám tam pár řádků navíc, určitě budou potřeba.

TABULKA KE STÁHNUTÍ ZDE: Rozpocet_by_KREATIVNI_MATKA

Až se pomoříte do světa čísel, dejte mi vědet, jak vám to jde. A pokud si s něčím nebudete vědět rady, napište mi, ráda vám poradím.

Pokud byste rádi v tabulce něco změnili, napište mi, ráda pomohu.

Hezké plánování!

P.S. A na co se můžete těšit příště? Na to, jak si vyladit seznam pozvaných hostů – pokud jich máte hodně a chtěli byste jich méně – ale nevíte, jak na to.

Foto: Svatební veletrh hotel Diplomat – Kde ušetřit a na čem rozhodně nešetřit